LibraryThingis, kus ma oma raamatute kataloogi hoian ja millest kirjutasin lähemalt siin, on !loomulikult! käimas ka Book Reading Challenge 2016. Tegelikult on neid terve hulga, nagu 100 Books in 2016 või 75 Books in 2016. Mind paelus aga 2016 ROOT Challenge - (Read Our Own Tomes) ehk selline, kus loetakse oma olemasolevaid ja seni lugemata raamatuid. Minul on hetkel kodus 527 lugemata raamatut, millest nii vähemalt umbes poolt ma kindlasti tahaksin olla lugenud.
Viimasel ajal ma ei käi enam raamatupoes, kui vähegi võin ja väldin uute raamatute ostu. Kui ostan, siis valin e-raamatu. Sest riiulid on täis. Just vaatasin, et natuke ringitõstmist (fotoalbumid võivad olla ka mujal kui raamaturiiulis) ja saan juurde ühe riiulivahe. Aga see saab ilmselt kohe täis, kui ma kõik need raamatud, mis juba mõnda aega kapi- ja lauanurkadel seisnud on, ära paigutan. Kõigist minu ettevaatusabinõudest hoolimata tuleb raamatuid juurde. Ma ei pea neid üldsegi ostma ega midagi, viimasel ajal tulevad nad täitsa niisama. Näiteks käisin KirjandusAidas ja sain loosiga raamatu, kuigi jäin hiljaks oli viimane, kes loosi tõmbas. Või ühel üritusel, kus sain kingituseks esineja kirjutatud raamatu - Lewis Pugh, soovitan tema kohta uurida, erakordne inimene ja väga huvitav esineja, raamat oli ka suurepärane. Kirjastus Varrak pakub lahkelt iga kuu arvustamiseks raamatut ja ma ei suuda ju ära öelda, kui sealt midagi huvitavat leian. Isa kinkis mulle mitu ilusasti köidetud Taluperenaise ja Nõukogude Naise aastakäiku. Need on ikka ka raamatud. Vähemasti selles mõttes, et võtavad riiulil ruumi. Mind intrigeeris eriti 1975. aasta Nõukogude Naise aastakäik. On ju huvitav vaadata, millest sinu sünniaastal kirjutati.
Kõige selle juures on lugemine ise kuidagi soiku jäänud. Mõni raamat on ikka kogu aeg pooleli, aga selle läbisaamine võtab liiga palju aega. Ja olen tagasi pöördunud oma lapsepõlve lugemisviisi juurde - mitu raamatut ühel ajal ja järgemööda. Vahepeal ma lugesin ikka üks raamat korraga, viimasel ajal on mitu tükki ühel ajal käsil. Avastasin, et niimoodi on ka täitsa võimalik. Aga aega kulub. Mõtlen järjest rohkem audioraamatute peale - neid saab kuulata muude tegemiste kõrvale ja niimoodi mitu head asja korraga saada. Internet on (ingliskeelseid) audioraamatuid täis, teisalt aga nõuavad nad siiski süvenemist. Pidin näiteks Dickensi "Christmas Carolit" kaks korda kuulama, sest esimese korraga läks pool mööda.
Bukahooliku mured :)
laupäev, 23. jaanuar 2016
esmaspäev, 4. jaanuar 2016
Hayley Campbell "The Art of Neil Gaiman"
Ma ei tea, kuidas teiega oli, aga mina veetsin aasta viimase nädala (ja natuke peale) Neil Gaimani maailmas. Ja mulle meeldis seal! Kohe kahju oli, kui otsa sai. Võtaks ja loeks või Ameerika jumalad uuesti üle. Aga kahest korrast aitab küll, pealegi võtab see tellis liiga palju aega. See-eest Graveyard Booki või Stardusti võiks küll kolmandat korda lugeda.
"The Art of Neil Gaiman. The Story of a Writer with Handwritten Notes, Drawings, Manuscripts & Personal Photographs" on just see, mida pealkiri ütleb. Ühe loomeinimese elu läbi tema loomingu. Gaiman on praegu 55 ja seega loob ta loodetavasti veel palju, aga ka kuni siiamaani on tema haare muljetavaldav. Koomiksid, romaanid, lasteraamatud, stsenaariumid, filmid, lühijutud, luuletused.
"The Art of Neil Gaiman. The Story of a Writer with Handwritten Notes, Drawings, Manuscripts & Personal Photographs" on just see, mida pealkiri ütleb. Ühe loomeinimese elu läbi tema loomingu. Gaiman on praegu 55 ja seega loob ta loodetavasti veel palju, aga ka kuni siiamaani on tema haare muljetavaldav. Koomiksid, romaanid, lasteraamatud, stsenaariumid, filmid, lühijutud, luuletused.
Hayley Campbell on tundunud Neil Gaimanit lapsest saadik. Ta tuhlas tema Addams Family stiilis maja pööningul, kus on hoiul kastide ja kohvrite kaupa igasugu träna. Kirjanduslikku träna. Gaimani märkmed, dokumendid, fotod ja muu, mis aastate jooksul kõrvale on pandud. Osa neist leidis tee raamatu kaante vahele. Kahjuks on Gaimani käekiri suhteliselt loetamatu, aga sellegipoolest on lahe näha, kuidas autor oma mõtteid tillukestele märkmepaberitele kirja paneb. Põhimõtteliselt teeb ta seda lihtsalt igale kättesaadavale paberitükile, nii on palju märkmeid kirjutatud näiteks hotellide logodega paberikestele. Sest Gaiman kirjutab igal pool - lennukites ja hotellides ja sõprade kodudes ja vahel peidab ta end pooleks aastaks kuhugi metsamajakesse.
Pildil klikates näeb suuremalt. Allikas: Ilex Press (seal näeb veel paari lehekülge. Peale selle saab Google'i pildiotsingust ka).
Paljud teavad Gaimanit eelkõige koomiksikirjutatajana. Sest sellega ta kõigepealt kuulsaks sai. Sel ajal ja seal kohas, kus mina noor olin, koomikseid ei olnud (kui legendaarne "Piilupart, Miki ja teised" välja arvata) ja seega on see maailm minust suure kaarega mööda käinud. Tuleb välja, et mujal (siin räägitakse küll Ameerikast ja Suurbritanniast), on koomiksid suur ja oluline maailm. Ühest küljest oli seda väga huvitav lugeda, kõik oli uus. Teisalt oli just see probleem, kuna suur osa kirjutatust jooksis mul mööda külgi alla, kuna ma tõesti ei saanud aru, kuidas neid koomikseid siis täpselt kirjutatakse, joonistatakse ja kirjastatakse ja kõik see autoriõiguste ja suurkorporatsioonide värk sinna juurde. Aga põnev oli ikkagi.
Rohkem äratundmisrõõmu pakkus "Beyond Comics" peatükk, kus juttu Gaimani romaanidest, lühi- ja lastejuttudest. Iga teose kohta lühike peatükk, kus tausta lahti kirjutatud - kuidas see raamat tuli ja miks ja milleks autor selle kirjutas.
Mulle väga imponeerib Gaimani suhtumine - kõike tuleb teha suurepäraselt. Kui ei ole võimalik teha suurepäraselt, siis on parem mitte teha. Näiteks Graveyard Book oli ta peas olemas üsna kaua, kakskümmend kolm aastat, kui täpne olla. Aga ta ei hakanud seda kunagi kirja panema, kuna ootas, et ta oskused paremaks muutuksid. Sest tegemist oli nii vinge looga, et ta ei tahtnud seda keskpärase kirjutajana ära rikkuda. Kuni lõpuks otsustas, et ega ta paremaks enam ei muutu ja tuleb asi kirja panna.
Peale kõige muu on Gaiman osalenud ka mitme filmi ja seriaali stsenaariumi kirjutamisel. Beowulf, Neverwhere ja Doctor Who ehk tuntumatest. Tegelikult on kirjutatud stsenaariume palju rohkem, kui neid, mis teoks on saanud. Sest Hollywood on üks hirmus paik, nagu välja tuleb. Hetkel on igatahes teada, et "How to Talk to Girls at Parties" on tõepoolest tegemisel (juttu ennast saab lugeda siin).
Neil Gaimani koduleht
Gaimani käsikirjanäidised
reede, 1. jaanuar 2016
Loetud raamatute nimekiri: 2016
- Hayley Campbell, The Art of Neil Gaiman
- Neil Gaiman, Odd and the Frost Giants (e)
- Anti Kidron, Kirjutaja käsiraamat
- Charles Dickens, Christmas Carol (audio)
- Paula McLain, Tiir ümber päikese
- Neil Gaiman, A Fall of Stardust (e)
- William Somerset Maugham, Kokkuvõtteks
- Vincent Schiavelli, Palju ilusaid asju
- Peter Ackroyd, London. Lühibiograafia
- Kolmteist Eesti kirja
- George Orwell, Pariisi ja Londoni heidikud
- Dervla Murphy, Täie hooga
- Anthony Smith, Amazonasel eksinud
- Kurt Vonnegut, Võllaroog
- Kurt Vonnegut, Ajavärin
- Susan O’Malley, Advice from My 80-Year-Old Self (e)
- Matt Ridely, Vooruse lätted
- John Cleese, Igatahes ... (e)
- Kaur Kender, Iseseisvuspäev
- Neil Gaiman, How the Marquis Got His Goat Back (e)
- Valdur Mikita, Lindvistika
- Mehis Heinsaar, Härra Pauli kroonikad (e)
- Dave Hutchinson, Euroopa sügis
- Kai Aareleid, Linnade põletamine
- Neil Gaiman, Sweeney Todd and Other Stories (e)
- Arkadi ja Boris Strugatski, "Hukkunud Alpinisti" hotell
- Andy Weir, The Martian (e)
- Tiit Kändler, Köögifüüsika
- Max Morris, The Wit and Wisdom of William Shakespeare
- Theodor Storm, Kimliratsur
- Mihkel Zilmer, Urmas Kokassaar, Normaalne söömine (e)
- Karl Ristikivi, Inimese teekond (e)
- Neil Gaiman, Outrageous Tales from the Old Testament (e)
- Jerome K. Jerome, Idle Thoughts of an Idle Fellow (e)
- Ray Bradbury, Fahrenheit 451
- Enn Vetemaa, Eesti näkiliste välimääraja
- D. H. Lawrence, Ema ja tütar
- Kadre Vaik, Colorestica
- Sofka Zinovjeff, Punane printsess
- John G. Neihardt, Black Elk jutustab
- Benjamin Prado, Lumes on tühjus (e)
- Margaret Craven, Öökull huikas mind
- Neil Gaiman, Being An Account of the Life and Death of the Emperor Heliogabolous (e)
- James Herriot, Loomaarstist lenduriks
- Indrek Hargla, Raudrästiku aeg
- Udo Uibo, Viinakuu. Alkohol eesti luules
- Angela Carter, Verine kamber
- Zane Grey, Kaduv ameeriklane
- Hille Hanso, Minu Istanbul (e)
- M. C. Beaton, Stsenaristi surm
- George Bernard Shaw, Pygmalion (e)
- M. C. Beaton, Agatha Raisin ja Eveshami imetegija
- Olga Tokarczuk, Päeva maja, öö maja (e)
- Leo Babauta, Pingevaba elu (e)
- Anton Hansen Tammsaare, Elu ja armastus (e)
- David Messer, Sigmund
- Sophie Hannah, Agatha Christie Suletud kirst
- Donna Leon, Surm La Fenices
- Fuchsia Dunlop, Haiuim ja Sichuani pipar
- Tommi Kinnunen, Nelja tee rist (audio)
- Ilmar Trull, Väike viisakas kärbes (e)
- Aldous Huxley, Hea uus ilm
- James Krüss, Majakas Vähimadalal
- Kätlin Kaldmaa, Halb tüdruk on jumala hea olla (audio)
- Susanna Clarke, Jonathan Strange ja härra Norrell. I osa
- Giulia Enders, Võluv soolestik (audio)
- Susanna Clarke, Jonathan Strange ja härra Norrell. II osa
- Susanna Clarke, Jonathan Strange ja härra Norrell. III osa
- Joe Navarro, Ohtlikud inimtüübid (audio)
- Cheryl Strayed, Metsik (audio)
- Jonas Jonasson, Mõrtsuk Anders ja ta sõbrad (audio)
- Mehis Heinsaar, Ebatavaline ja ähvardav loodus (audio)
- Enn Vetemaa, Minu väga magus elu ehk Martsipanimeister (audio)
- Helen Oyeyemi, Härra Fox (audio)
- Nikolai Gogol, Jutustused
- Reet Kasik, Sissejuhatus tekstiõpetusse
- Villem Grünthal-Ridala, Valitud värsid
- James Krüss, Timm Thaleri nukuteater
- Alan Bradley, Piruka magus põhi (audio)
- Alan Bradley, Mõrv ei ole lapsemäng (audio)
- Matt Kaplan, Teadus maagia taga
- Piret Õunapuu, 101 Eesti vana aja asja
Tellimine:
Postitused (Atom)